top of page

Kan Verebilir Miyim?

18-65 yaş arasında Sağlıklı ve 50 kg üzerinde olan her birey kan bağışı yapabilir. Türkiye'de kan bağışcısı seçim kriterleri  "ULUSAL KAN VE KAN BİLEŞENLERİ HAZIRLAMA, KULLANIM VE KALİTE GÜVENCESİ REHBERİ" esas alınarak seçilmektedir. Fakat bu rehber her ne kadar 2016 yılında yayınlanmış olsa da içerisindeki bir çok bilgi 2011 yılından kalmadır. Özellikle tüm dünyada NAT testi ile birlikte red süresi 6 aya inen ameliyat, endoskopi, takı için cilt deldirme gibi işlemler rehber güncellenmediğinden ötürü 12 ay olarak durmaktadır. Yurtdışı red listesi için rehberde bulunan ülke listesi ise 2011 yılından kalma bir listedir.

Rehberin kan bağışcı seçim kriterleriyle ilgili olan bölümü özensiz ve güncel olmayan bilgilerden oluştuğunu düşündüğümden ötürü böyle bir siteyi yayına geçirmeyi uygun gördüm. Red kriterleri ile ilgili diğer ülkelerde nasıl uygulanıyor bu konularda bilgi edinmek isteyenler için Türkçe bir kaynak yararlı olacaktır.

Tabii ki önemle hatırlatmak isterim ki Türkiye'de kullanılan rehber güncel olmasa dahi uygulanması zorunda olunan rehber bahsettiğim rehberdir ve herhangi bir yasal durumda esas alınacak rehber de "ULUSAL KAN VE KAN BİLEŞENLERİ HAZIRLAMA, KULLANIM VE KALİTE GÜVENCESİ REHBERİ"dir. Dolayısıyla her ne kadar Nat kullanan tüm ülkelerde red süresi 6 ay iken biz de 12 ay  olması gerekmektedir. Eğer bağışcı 6 ay geçtikten sonra başka bir kaynaktan bulaşıcı hastalık mikrobu kaparsa ve son 12 ay içinde ameliyat oldunuz mu sorusunu bağışlarında 6 ay geçtiğinden dolayı hayır olarak cevaplarsa yasal olarak zor durumda kalabilir. 

Sağlık problemleriyle ilgili red krtierleri hakkında bilgi almak için bu bölümü ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıkla İlgili Red Krtiterleri
İlaç Ve Aşılarla İlgili Red Kriterleri
Yurtdışı Ziyaretlerinizle İlgili Red Kriterleri
bottom of page